» » VETERİNER LABORATUVARI HAKKINDA

VETERİNER LABORATUVARI HAKKINDA

Veteriner Laboratuvarı Hakkında
Bilimsel verilerin, bilimsel tekniklerle incelendiği ve izlendiği, çeşitli teknik araç ve gereçlerin bulunduğu, steril ortamlara laboratuvar adı verilmektedir. Laboratuvarlar, bilimsel verilerin izlendiği, değerlendirildiği ve anlamlandırıldığı alanlardır. Birçok teknik verinin izlenmesi ve karar verilmesi konusunda önemlidir. Laboratuvarların sayısı artıkça verilerin güvenilirliği de artmaktadır. Veteriner laboratuvarları da, hayvan sağlığı ve hastalığın tespiti aşamasında oldukça etkilidir. Hayvanlara ait verilerin incelenmesi, belirli analiz sonuçlarının oluşturulması, farklı alanlara ihtisaslaşmış, laboratuvarlar aracılığıyla yapılmaktadır. Laboratuvarların kullanmış oldukları teknik ve yöntemler değişiklik göstermektedir. En geniş imkana sahip olan laborutuvarların, farklı teknik ve yöntemlere sahip oldukları bilinmektedir. Tam teşekküllü laboratuvarlarda, Mikrobiyoloji, Seroloji, Parazitoloji ve rutin biyokimya alanlarında hizmet verilmektedir.

Veteriner Laboratuvar Alanları 

Tam teşekküllü bir biçimde hizmet veren laboratuvar için şu şekilde araştırma hizmetleri verilmektedir. Biyokimya, parazitoloji, mikrobiyoloji ve seroloji alanlarında testler yapılmaktadır. Biyokimya, hücrelerin kimyasal yapı taşlarının ve tüm organizasyonun geçirdiği olay ve reaksiyonlarla ilgilenmektedir. Biyokimya bölümünde ise, profesyonel olarak teşhis hizmeti, araştırma, veteriner endokrinoloji hizmetleri sunulmaktadır. Mikoloji ise Mantarlar aleminin biyokimyasal ve diğer özelliklerinin incelendiği bölümdür. Bu bölümde laboratuvar hizmetleri açısından tanı için örnek alınması yapılmaktadır. Parazitoloji bölümü, evcil hayvanların parazite bağlı gelişen hastalıkların teşhisi yapılmaktadır. Bunun için ise, dışkı ve kan alınarak testler uygulanmaktadır. Viroloji, diğer bölümler ile uyumlu bir biçimde çalışmaları yönetmektedir. Test aşamasında ise, Viral antijen teşhisi, antikor teşhisi ve virus DNA/RNA izolasyonu uygulanmaktadır.

Laboratuvar hizmetleri, evcil hayvanların tüm testlerinin sorunsuz bir şekilde yapılmasını sağlamaktadır. Bu aşamada söz konusu hizmetlerin ileri teknoloji ürünleriyle sunulması ve uluslararası kalite standartlarına uygun bir şekilde yapılması önem kazanmaktadır. Bunun için alanında uzman olan ve profesyonel hizmet sunan bir kliniğe başvurmak şart olmaktadır.