» » RADYOLOJİK UYGULAMALAR VE VETERİNER DİŞ CERRAHİSİ

RADYOLOJİK UYGULAMALAR VE VETERİNER DİŞ CERRAHİSİ

Radyolojik Uygulamalar ve Veteriner Diş Cerrahisi
Hayvanların beslenmesinin devam edebilmesi ve hayati özelliklerinin sağlanması için dişe ihtiyaçları çok fazladır. Evcil hayvanlar başta olmak üzere diğer hayvanların ağız ve dişle ilgili ihtiyaçlarına veteriner diş cerrahisi yardımcı olmaktadır. Bazı evcil hayvan sahipleri hayvanlarının daha güzel görünmesi için estetik amaçlı cerrahi yaptırmak istemektedir. Bu durum hayvan haklarına tamamen aykırıdır. Diş cerrahisi, hastalık durumları için geçerlidir. Diş eti gibi dişin çeneye bağlanmasını sağlayan dokuların enfeksiyon etkenlerinden korunması gerekir. Bazı hayvanların ağız ve çevresindeki dokuların radyolojik olarak incelenmesi gerekmektedir. İşte bu durumda dental radyografi doğru teşhis ve tedavi için uygulanmaktadır. Radyolojik inceleme yapılırken radyasyon en aza indirgenerek hayvanın daha az zarar görmesi sağlanır. Ameliyatların ilk çeyreğini teşkil eden radyografik uygulamalar anestezi altında yapılmaktadır.

Veteriner Diş Cerrahisi 

Evcil hayvanların diş çekimlerinde zaman kazanmak, anestezi süresinin kısaltılması ve hızlı iyileşmeyi sağlamak için cerrahi yöntemler kullanılmaktadır. Veteriner diş cerrahisi bölümü öncelikle diş kaybını önlemeye çalışır. Bunun için gerekli olan tedbirleri alır ve hayvanın sahibine gerekli işlemleri yapması konusunda yönlendirir. Noninvaziv kırık fiksasyon teknikleri maksilifasiyal travmaların tedavisinde kullanılmak amacıyla geliştirilmiştir. Çene ve dişte oluşan tümörlerin yeniden nüksetmesini önlemek, geniş alanda oluşan doku kayıplarının plastik cerrahi yöntemleriyle tedavi edilmesi, kayıp yaşanan dokunun plastik cerrahi ile kapatılması gibi hususlarda spesifik çene cerrahisi teknikleri ve uygulamaları kullanılmaktadır. Ameliyat sonrası sıkı bakım gerekmektedir. Ev ortamında bakımı yapılamayacak hayvanların klinikte bakımı yapılmaktadır.

Veteriner Diş Cerrahisi, Kaplama, Dolgu ve Kanal işlemleri

Dişin iç kısmını pulpa adı verilen canlı doku oluşturmaktadır. Dişteki pulpa dokusuna odaklanan bilim endodontidir. Veteriner diş cerrahisi alanında hayvanlarda endodonti yani kanal işlemlerini yapacak hekimin malzeme, patoloji, derin anatomi bilgisinin ve tecrübesinin olması gerekir. Kanal tedavisi yaparken yanlış veya eksik yapılan işlemler tekrarlanması gerekecektir ki bu durum hayvana daha çok zarar vermektedir. İnsanlarda dişin yenilenerek eski yapısal kuvvetine ve işlevine kavuşmasını hedefleyen bilim dalı Restorasyon-Prostodonti’dir. Dolgu ve Metal kaplama işlemlerini yapan bu bilim dalı veteriner diş hekimliği alanında çoğunlukla kanal tedavisinden sonra mine ve dentin bozukluklarını tedavi etmek için kullanılmaktadır. Hayvanlarda kullanılan metal kaplama dişin aşınmasını ve işlevini kaybetmesini önlemek için tedavi amacıyla kullanılır. Günümüzde veteriner diş cerrahisi oldukça geliştiği için sorunsuz müdahaleler yapılabilmektedir.