» » HAYVANLAR VE DOĞUM

HAYVANLAR VE DOĞUM

Hayvanlar ve Doğum
Veteriner hekimler hayvanların üremesinin artırılması ve engellenmesi ile de ilgilenmektedir. Hekimler doğum ile ilgili ultrason ile gebelik tayini yapmaktadır. Normal doğumun yanı sıra bazı hayvanlarda güç doğum gerçekleşebilmektedir. Normal ve Güç doğum veya diğer adı ile sezeryan operasyonun yanı sıra hayvanlarda görülen diğer bütün Jinekolojik hastalıkların da teşhis ve tedavisi veteriner hekimler tarafından yapılmaktadır. Evcil hayvanların yaptığı doğuma yardımcı olmak insanlık tarihinde bilinen en eski veteriner hekimliği uygulamalarından biridir. Doğum temel olarak, doğum kanalı içerisine girmiş olan yavrunun dışarıya çıkmasını kolaylaştırmak için yapılan yardıma verilen addır.

Doğum ve Jinekolojik Operasyonlar

Doğum kanalı içerisine yerleşmiş olan yavrunun dünyaya gelmesi normal doğum olarak nitelendirilmektedir. Anne adayının kasılma gücünü yitiren uterustan yavrunun zorla çekilerek çıkarılması veya doğacak yavrunun kanaldan geçememesi durumlarında komplike cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Bu komplike cerrahi uygulamalara genel anlamada operasyon sezaryen denmektedir. Ayrıca çeşitli nedenlerden dolayı kedi ve köpek gibi evcil hayvanların üremelerini engellemek için kısırlaştırma operasyonları da yapılmaktadır. Doğumdan sonra annenin yavrusunu besleyebilmesi için meme sağlığı önemlidir. Bundan dolayı veteriner hekimler tarafından anne hayvanın meme sağlığı için gerekli olan tümöral olgulara yönelik cerrahi girişimler, enfeksiyöz olguların sağaltımı ve travmaların tanı ve tedavisi yapılmaktadır.

Doğum ve Üremeye Yardımcı Üniteler

Veteriner Jinekoloji ve Doğum, hayvanların dişi üreme fizyolojisi ile alakalı jinekolojik onkoloji ile jinekolojik hastalıkların, meme sağlığı ile hastalıkların tespitini, tanısını ve tedavisini yapan bölümdür. Jinekolojik hastalıkların tanısı ve tedavisi için görüntüleme ünitelerine ve muayene salonlarına ve operasyon alanlarına ihtiyaç vardır. Hayvanların genital organlarının muayenesi, infertilite ve gebelikle ilgili sorunların tanısı da konulmaktadır. Tedavi için ihtiyaç olduğunda genital organlarla ilgili operasyonlar, meme muayenesi, meme operasyonları ile mastitis tanı ve tedavisi, postoperatif takipler de yapılmaktadır. Hayvanların üremesini sağlamak ve bu konuda yardımcı olmak veteriner hekimlerin en önemli vazifelerinden biridir. Vazife gereği ve hayvanların üretimi için üremenin denetlenmesi ve gebeliklerin belirlenmesi gerekmektedir.
Evcil hayvanlar için doğum söz konusu olduğunda bazı risklerin de oluşabildiği bilinmektedir. Bu kapsamda gebelikten doğuma kadar uzanan sürecin kontrollü bir şekilde takip edilmesi önem kazanmaktadır. Bundan dolayı doğum sürecinin bir klinik tarafından takip edilmesi gerekmektedir.