» » KEDİ KÖPEK TEDAVİLERİNDE CERRAHİ MÜDAHALELER

KEDİ KÖPEK TEDAVİLERİNDE CERRAHİ MÜDAHALELER

Kedi Köpek Tedavilerinde Cerrahi Müdahaleler
Kedi ve köpekler insanların hayatında bazen yardımcı, bazen dost olmaktadır. Hayvanlara gösterilen sevgi ve ilgi kişilerin karakterlerinde var olan sevginin yansımasıdır. Evini koruyan köpeği sevmek veya evin neşesi olan kediye bakmak insandaki sevgiyi gösterir. Son zamanlarda kedi ve köpek gibi çevrede sıklıkla rastlanılan evcil hayvanlara kötü muameleler yapıldığı haberlere yansımaktadır. Zarar görmüş bu hayvanlar veteriner kliniklerinde veya hayvan hastanelerinde tedavi edilmektedir. Yaratılmış olan her canlının yaşamaya hakkı olduğu gibi tedavi edilmeye de hakkı vardır. Hayvanın durumuna göre daha çok cerrahi bölümünde müdahale edilmektedir. Cerrahi bölümü hayvanların kulak, göz, yumuşak doku, ortopedi gibi alanlarında tedavi imkanı sunmaktadır. İncelenen hayvanın ihtiyacı olan operasyon ivedilikle yapılmaktadır.

Cerrahi Kliniğinde Neler Yapılır?

Veterinerlerin en yoğun hizmet verdikleri alan cerrahi bölümüdür. Çünkü yumuşak doku rahatsızlıklarına cerrahi bölüm ilgilenmektedir. Yumuşak doku ise her türlü yara, bütün vücudun sistem operasyonları kastedilmektedir. Yarası olan hayvanların operasyona ihtiyacı varsa cerrahi bölüme alınmaktadır. Aynı zamanda bacağında veya herhangi bir yerinde kırık, çıkık varsa yine cerrahlar ilgilenecektir. Yapılan ilk muayene sonrasında kulak ve göz problemi olduğu tespit edilen ve ilaçla tedavi olamayacak durumda olan hayvanların operasyonları için de cerrahi bölümüne başvurmak gerekecektir. Aslında ameliyat gerektirecek veya ciddi bir ameliyat durumu olmayıp küçük bir operasyon olsa dahi cerrahi bölümü olaya müdahil olmaktadır. Hayvan tedavisinin ana merkezinde cerrahi bölümü var denilebilir.

Kedi ve Köpeklerde Cerrahi Müdahale ve Sonrası

İnsanlarda olduğu gibi hayvanlarında zaman zaman ameliyat olmalarını gerektirecek bazı hastalıkları ortaya çıkabilmektedir. Bu hastalıklarda cerrahi müdahalenin hassas bir şekilde yapılması ve müdahale sonrasında da hayvanların bakımının hijyenik olarak tamamlanması gerekmektedir. Özellikle kedi ve köpeklerde yapılan cerrahi işlemlerin ardından klinikte ve sonrasında evde bakımı konusunda dikkatli olunması yapılan cerrahi müdahalenin sonuca ulaşmasına yardım edecektir. Kliniklerde yapılan müdahalelerde her türlü hijyen ve sterilizasyon şartları bulunmalıdır. Cerrahi müdahale olarak son zamanlarda hayvanların kulak, kuyruk gibi kısımların düzeltilmesi istenmektedir. Bu gibi durumlar etik olarak görülmemekte ve yapılmamaktadır.