» » MİKROÇİP NEDİR?

MİKROÇİP NEDİR?

Mikroçip Nedir
Türkiye’de sahipli hayvanları kayıt altına alarak onlara bir kimlik kazandırmak amacıyla harekete geçilmiştir. Mikroçip uygulaması da bu doğrultuda kaybolma, çalınma ve benzeri durumlar için oluşturulmuştur. Boyutları bir pirinç tanesini geçmeyen mikroçiplerin implante edilmesi için veteriner hekimlere başvurmalıdır. Çipler içerisinde özel numaraları barındırır. Bu numaralar sayesinde kayıtlı olunan sistemde hayvanın özel bilgileri ile sahibinin bilgilerine rahatlıkla ulaşılabilmektedir. Yani bu çipler vasıtasıyla kaybolması muhtemel hayvana bir kimlik kazandırılmış olur. Böylece olası bir kayıp durumunda evcil hayvanın tespiti daha kolay bir şekilde yapılacaktır.

Ayrıca bu çiplerin herhangi bir güç kaynağı bulunmaz ve dayanıklılığı da evcil hayvanların ortalama ömürlerinden daha da uzun süre dayanacak durumdadır.

Mikroçip Çalışma Mantığı

Yalnızca veteriner hekimler tarafından yapılabilen mikroçip uygulaması, hekim aksini söylemediği sürece, evcil hayvan 8 haftalık olduktan sonra yaptırılabilmektedir. Çipin takımı esnasında anesteziye ihtiyaç duyulmadığı gibi, hayvanın canı, aşı olurken yandığı kadar yanacaktır. Aşırı bir acı hissetmez. Avrupa’da daha çok yaygınlaşmış olan bu sistem, Türkiye’de yavaş yavaş yayılma zemini bulmaktadır. Şu an Avrupa'daki evcil hayvanların yaklaşık yarısına çip takılmış durumdadır.

Mikroçip Uygulaması Gerekliliği

Hayvanları koruma kanunun 5199 sayısında bahsi geçen uygulama, evcil hayvanların korunmasına yönelik olup tamamen yasaldır.

Neden Mikroçip uygulamasına ihtiyaç duyulduğu çok açıktır. Kayıp ya da kaçırılma gibi olumsuz hallerde, evcil hayvanın sahibine geri dönmesine büyük yardımı dokunur. Sokak hayvanlarının bir kısmını da terk edilmiş evcil hayvanlar oluşturmaktadır. Çip takılması zorunlu hale getirildiği zaman, evcil hayvanını sokağa bırakmak isteyen kişiler iki kez düşüneceklerdir. Zira hayvan, belediye barınaklarına alınacağında çip sayesinde evcil hayvanın sahibi hemen bulunacak ve kayıp gibi bir durum söz konusu değilse bu kişiye yaptırım uygulanacaktır. Mikroçip kalıcı olduğundan ve yenileme gerektirmediğinden,  oldukça işlevseldir. Çipler hakkında bir diğer yanılgı da çok pahalı olduğudur. Ancak klinikten kliniğe farklılık gösterse de fiyatlar uygundur.