» » EVCİL HAYVANLARLA SEYAHAT ETMEK

EVCİL HAYVANLARLA SEYAHAT ETMEK

seyahat
Günümüzde insanların, evcilleştirilmiş hayvanlarla yakın ilişki içerisinde oldukları görülmektedir. Buna bağlı olarak ta çevremizde çok sayıda kişinin evlerinde ya da iş yerlerinde köpek ya da kedi gibi hayvanlardan bulunduğuna şahit oluruz. Hayvanlarla beraber yaşamanın getirmiş olduğu bazı sorumluluklar da bulunmaktadır. Nitekim onlar da birer canlı olması nedeniyle ve insanlar tarafından doğal yaşamlarından uzak tutulmaları nedeniyle bir anlamda tüm sorumluluk, bakıcı kişilere düşmektedir. Onları gezdirmeli, mümkün olduğunca yalnız bırakmamalı ve bakımını tam olarak üstlenmemiz gereklidir. Buna bağlı olarak ta seyahat eden bir evcil hayvan sahibinin, hayvanı da beraberinde götürme isteği sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu durumun bir sakıncası var mıdır?

Seyahat Ederken Evcil Hayvan Yanımızda Olabilir Mi?

Ülkemizde seyahat ederken yakınınızda evcil hayvan olması ile ilgili bazı sınırlamalar mevcuttur. Öncelikli olarak, Karayolu seyahati kedi ve köpek bulunan yolcular açısından en riskli olanıdır. Karayolları seyahat yönetmeliğine göre, kişilerin beraberinde evcil hayvan bulundurması mümkün değildir. Ancak özel kafes içerisinde ve bagaj benzeri bir alanda tutulmasına müsaade edilmektedir. Bunun için de hayvanın sağlık karnesi sorgulanmaktadır. Tren yolunu kullanmak ise, en sorunsuz yollardan bir tanesidir. Evcil hayvanlarınız için de birer bilet almanız koşuluyla, seyahate beraber çıkmanız mümkündür. Ancak her ikisinde de evcil hayvanınızın, sağlık karnesinin bulunması gereklidir.

Uçak İle Seyahat İçin Şartlar

Özellikle Avrupa ülkelerinde, evcil hayvanlara büyük değer verildiğinden, uçuş esnasında bir koltuğa köpeğin bulunduğuna şahit olabilirsiniz. Ülkemizde ise, seyahat eden yolcuların beraberinde evcil hayvan bulunması için bazı şartlar bulunmaktadır.

Evcil hayvanın ağırlığı 8 kg ve altında ise, sizlerle beraber yolculuk yapmasına izin verilmektedir. Evcil hayvanınız, ağırlık olarak 8 Kg ve üzerinde ise kargo bölümünde yolculuk yapmak zorundadır. Ücretlendirme konusunda ise, en az 70 TL olmak üzere ve kilo kategorisine göre artış olan bir fiyatlandırma söz konusu olmaktadır. Ancak bazı koşullarda uçuşa kabul edilmeyen hayvanlar bulunmaktadır. Hamile olanlar, 8 haftadan küçük olanlar ve emziren evcil hayvanlar, 8 ile 12 hafta aralığında bulunan kediler için bazı sınırlamalar getirilmiştir. Yolculuğa çıkmadan önce detayların incelenmesi faydalı olacaktır. Bu şekilde gerekli önlemler alınabilecektir.

Seyahat söz konusu olduğunda evcil hayvanımızın, konforuna en uygun ve onların sağlıklı bir şekilde nakledilmesi konusu önem kazanmaktadır. Bunun için önlem almak isteyenlerin veteriner hekimlerden destek ve bilgi almaları önemli olmaktadır.