» » EVCİL HAYVANLARDA OBEZİTE SORUNU

EVCİL HAYVANLARDA OBEZİTE SORUNU

obezite
Günümüz insanlarının yaşadığı en büyük problemlerden bir tanesi olan obezite, farklı canlı grupları için de sorun teşkil etmektedir. ABD yapılan bir araştırmaya göre, evcil olan kedi ve köpeklerin neredeyse 3’te 1’lik kısmı aşırı kilolu kategorisine girmektedir. Bu duruma neden durumların başında, hayvanların doğal yaşam alanlarından koparılmış olmalı gelmektedir. Buna bağlı olarak, yiyeceği için mücadele etmeyen, gününün büyük kısmını dar bir alanda geçiren hayvanlarda enerji harcaması minimum düzeye inmektedir. Böylelikle hareketsiz kalan evcil hayvanlar, aşırı kilolarla yüzleşmek zorunda kalmaktadır. Bu durum hayvanların yaşam kalitesini düşürmekte ve istenmeyen sorunlara davetiye hazırlamaktadır.

Obezite Kaynaklı Sorunlar

Tıpkı insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da obezite kaynaklı olarak bir takım hastalıklar ve yaşamsal sorunlar görülmektedir. Bunların başında, hormonal bozuklukları solunum sistemi sorunları, sindirim ve boşaltım sistemi sorunları, bağışıklık sistemi sorunları, kanser ve üreme sisteminde gözlemlenen sorunlar meydana gelmektedir. Bu durum hayvanların ömür süresinde ortalamaya göre ciddi düşüşlere neden olmakta ve sağlıklı nesil devamına zarar vermektedir. Bir evcil hayvanın aşırı kilo problemi yaşamasında, hayvandan çok sahibinin sorumluluğu bulunmaktadır. Hayvan sahiplerinde var olan yanlış bir düşüncenin değişmesinde fayda görülmektedir. Buna göre fazla yiyecek, hayvanın sevgisinin kazanılması anlamına gelmez. Bu şekilde davranılarak, hayvanın yaratılış fonksiyonuna aykırı bir tutum sergilenmiş olacaktır. Hayvanın yaşam kalitesi hızla düşecek ve istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalınacaktır.

Hayvanlarda Obezite İle Mücadele

Evcil hayvanınızda obezite sorunu görünüyorsa, bununla ilk fırsatta mücadeleye başlanmalıdır. İlk olarak alanında uzman bir veteriner hekimden yardım alınmalıdır. Hekimin göstereceği yol izlenmeli ve bu aşamada gerekli görülen tüm önlemler büyük bir titizlikle alınmalıdır. Hayvanlara enerji kısıtlaması manasına gelecek şekilde diyet programı uygulanırken, bunun ötesinde beslenme kesilmelidir. Aşırı kilo evcil hayvanlarda, müdahale edilmediği taktirde istenmeyen durumlara yol açacaktır. Hayvan ağır hareketli olacak, sıcaktan ve ilgiden sıkılacaktır. Bu duruma bağlı olarak ta istenmeyen ve ani reaksiyonlar verecektir. Ayrıca enerji kısıtlaması uygulanan evcil bir hayvanın, yaşam süresinde ortalama olarak iki yıllık bir artış görüldüğü anlaşılmıştır. Kilo kontrolü insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da sağlık ve uzun ömre giden bir yoldur.

Obezite sorunu tıpkı insanlarda olduğu gibi evcil hayvanlarda da önemli bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu aşamada obezite sorununun ortadan kaldırılması için doğru bir tespit ve doğru bir müdahalenin yapılması şart olmaktadır. Bunun için profesyonel bir destek almak şarttır.