» » EVCİL HAYVANLARDA KISIRLAŞTIRMA

EVCİL HAYVANLARDA KISIRLAŞTIRMA

Evcil Hayvanlarda Kısırlaştırma
Üreme fonksiyonunun devre dışı bırakılması olan kısırlaştırma, evcil hayvanlar üzerinde uygulanan bir yöntemdir. Evcil hayvanlar, cinsel olarak erişkinlik dönemine tam olarak ulaşmadan önce kısırlaştırılmaktadır. Bu yöntem ile hayvanların kontrolsüz bir biçimde aşırı şekilde çoğalması önlenmektedir. Yöntemin bir diğer amacı ise, evcil hayvanlarda oluşabilmesi muhtemel olan, displazi, kan ve zührevi hastalıkları, epilepsi, tümör ve enfeksiyon gibi oluşumların önüne geçilmesidir. Uygulanan önlem ile hayvanların bu yönlü sıkıntılardan arınması hedeflenmektedir.

Kısırlaştırma Yöntemi Nasıl Uygulanır?

Erkek hayvanlar üzerinde uygulanan operasyon dişi hayvanlara göre daha kısa sürmektedir. Ancak buna rağmen operasyon öncesi ve sonrasında uygulanan bazı teknikler de önemli bir süreci meydana getirmektedir. Ameliyat öncesi hastadan kan alınması, tahlil ve röntgen çekilmesi gibi ön faaliyetler bulunmaktadır. Bu durum sürecin bir güne yayılmasına neden olmaktadır. Sabah aç olarak getirilen hastaya uygulan bazı tetkikler ve anestezi ile hasta ameliyata hazır hale gelmektedir. Dişilerde ise operasyon daha komplike ve uzun bir süreçtir. Bu süreçte veteriner hekimin işinin uzmanı olması ve operasyon yapılacak ortamın gerekli standartları sağlıyor olması önemlidir.

Kısırlaştırma Sonrası Dikkat Edilecek Hususlar

Operasyon sonrasında metobolizma yavaşladığı için, dikkat edilmezse ve yeterli egzersiz yaptırılmazsa ve diyete dikkat edilmezse kısırlaştırma uygulanan hastalar hızlı bir şekilde kilo almaya başlamaktadır. Bu durum hayvanların metobolizma sağlığını ve eklem sağlığını etkilemektedir. Kilo alımı operasyon sonrasında en çok karşılaşılan sorundur. Özen gösterildiğinde ve gerekli önlemler alındığında hayvanlar kilo almazlar. Bununla beraber operasyon geçiren hayvanın, ameliyat edilen insandan his ve fiziki bakımdan bir farkı yoktur. Bir süre sadece temel ihtiyaçları giderilecek kadar gezdirilir. Bir süre belirli bir diyet programı uygulanır. Belirli bir süre antibiyotik ve diğer ilaçlar verilmeye devam edecektir. Yaklaşık 10 güne kadar bu hassas süreç devam etmektedir.

Kısırlaştırma çalışması özen gerektiren bir uğraştır. Bundan dolayı alelade bir kısırlaştırma çalışmasının evcil hayvanlar için hayati derecede sorunları beraberinde getirdiği de bilinmektedir. Bu kapsamda söz konusu kısırlaştırma işleminin alanında uzman olan bir klinik aracılığıyla yapılması şart olmaktadır.