» » EKLEM PROBLEMLERİ

EKLEM PROBLEMLERİ

eklem problemleri
Eklem problemleri diğer adıyla eklem sertleşmesi kedi ve köpeklerin eklem ağrısı, hareketliliğini ve etrafta gezinme kabiliyetini doğrudan belirlediği için yaşam kalitesini ciddi şekilde etkileyecektir. Eklem problemleri sert eklemli kedi ve köpeklerde, kıkırdak dokusu çok daha hızlı bir şekilde yıpranır. Kıkırdak dokusu, kemiklerin arasındaki eklem bağlantısını "yumuşatan" dokulardır. Kıkırdağın aşınması durumunda ise, hareketliliği azalırken aynı zamanda ağrı ve güçsüzlük giderek artacaktır. Her ne kadar tedavi edilebilir bir hastalık olmasa da beslenme ve egzersizler sayesinde eklem sağlığını daha iyi hale getirmek mümkün olabilir. Bu beslenme ve egzersizler mutlaka veteriner hekim kontrolünde yapılmalıdır.

Eklem Problemleri Belirtileri

Hayvanlar yaşlandıkça, eklem kıkırdağı gittikçe aşınacaktır. Belirli ırklar ise eklem problemlerinin oluşumuna daha yakındır. Doğuştan ya da kalıtımsal olarak ilerleyen dönemlerde de eklem problemleri görülebilir. Ayrıca aşırı kilo eklem ve kıkırdak üzerinde baskıya neden olur. Yine yaşadıkları kaza ve travmalar sonrasında da eklem problemleri yaşayabilirler.
Kedi ve köpeklerin eklem problemlerinin belirtilerini genellikle fark edilebilir. Bu belirtiler arasında;

  1. Yürüyüş sırasında çabuk yorulması ya da geride kalması
  2. Merdivenlerden inip çıkarken tereddüt etmesi
  3. Özellikle istirahat sonrası yaşanan aksamalar
  4. Kedilerde bir yerden başka bir yere atlayamamak ve tereddüt etmesi
  5. Oturmak veya ayakta durmak yerine uzanmayı tercih etmesi
  6. Eklemlerine dokunduğunuzda inleme, homurdanma ya da eğilme eklem problemleri belirtileridir.
Eklem problemlerinin hayvanların yaşam kalitelerine doğrudan etki ettiği bilinmektedir. Bununla birlikte bazı eklem sorunlarının, hayvanın hayatını içinden çıkılmaz bir hale sokabildiği de bilinmektedir. Bundan dolayı sadık dostlarımıza bir eklem problemi şüphesi olduğunda mutlaka ilgili bir veteriner hekime gösterilmelidir.

Eklem Problemlerinde Neler Yapılabilir?

Eğer hayvanda bu tür belirtiler gözlemlenmiş ise mutlaka veteriner hekime götürülmelidir. Hekimin vereceği direktifler doğrultusunda, hafif egzersizler ve mama değişimi yapılabilir. Egzersizler, yalnızca eklemleri serbestçe hareket ettirmeye yardımcı olmakla kalmaz, ayrıca eklemler üzerindeki aşırı baskıyı azaltarak, hayvanın sağlıklı bir kiloda kalmasına yardımcı olur. Bunun yanı sıra eklem problemleri için egzersizler son derece önemlidir. Egzersiz miktarı kontrol edilmelidir. Böylece hayvan eklemleri üzerinde aşırı efor sarf etmez. Eğer egzersizler kontrol altında tutulmaz ise açık alanlarda ya da evde, enerji ve eklemlerini hissetmesi nedeniyle artık yapamayacak noktaya gelene kadar mutlu bir şekilde koşuşturur. Sonrasında ise acı nedeniyle aksama meydana gelecektir. Bu tip durumların önüne geçilebilmesi için veteriner hekim makul bir egzersiz programı tavsiye edecektir.