» » HAYVANLARDA TÜY DÖKME KONUSU

HAYVANLARDA TÜY DÖKME KONUSU

tüy dökme
Doğada yer alan tek canlı insanlar değil. Bunun yanında hayvanlar ve bitkiler de yer alıyor. Her ne kadar insanlar gibi kendilerini ifade edebilen varlıklar olmasa da onlar da dönem dönem farklı duruş biçimleri ile kendi durumlarını belli ediyorlar. Nitekim tıpkı insanlar gibi bitkilerde, hayvanlarda sorunlar yaşayabiliyor ve hayvanlarda görülen en sık problemlerden bir tanesi de tüy dökme sorunudur. Başta köpekler ve kediler olmak üzere birçok hayvanda bu sorun görülebiliyor. Zira hayvanlar da tüyleri olan varlıklar. Nasıl insanlarda kıl varsa hayvanlarda da tüyler bulunuyor.

Tüy Dökülmesinin Nedenleri Nelerdir?

Kendi evlerinde kedi, köpek besleyen aileler tüy dökme durumunda çok ciddi endişeler yaşayarak hayvanlarının ciddi bir sağlık sorunu olup olmadığını merak ediyorlar ama burada belli başlı ince nüanslar var. Eğer hayvanın türü ne olursa olsun tüy bedeni genelinde tüy dökme sorunu yaşanıyor ise o zaman herhangi bir korku endişe duymaya gerek yok zira bu son derece olağan durum. Nasıl sonbahar ayında ağaçlar yaprak döküyor ise mevsimsel geçişlerde de hayvanlarda tüy dökme sorunu yaşanabiliyor. Ama burada en önemli olan husus şu: Eğer tüy tüm vücut genelinde lokal yani bölgesel bazda dökülüyor ise işte o zaman kimi hastalıkların belirtisi olarak gösteriliyor. Mantar enfeksiyonları, hayvanın vücudunda oluşan parazit, enfeksiyon problemleri, bakteriyel deri enfeksiyonları ve alerjiler bu tür sorunlara yol açabiliyor.

Ne Yapmak Gerekir?

O zaman öncelikli olarak tüy dökme olgusunun nasıl olduğuna bakmak ve hayvanı yakından gözlemlemek gerekiyor. Eğer tüm vücut genelinde bir dökülme varsa o zaman hayvanı iyice yıkamak ve tüylerini taramak yeterli olan bir durum. Ama bunun dışında belli bir bölgede görülen bir tüy dökülme sorunu var ise o zaman öncelikli alerji olup olmadığına bakmak gerekiyor zira kimi zaman evlerde verilen yiyecekler alerji yapabiliyor. Sadece dışarıdan alınan bir mama ile beslenme durumu varsa o zaman mutlaka veteriner hekime giderek hayvanı göstermek ve onun öngörüleri doğrultusunda ilaçları düzenli olarak kullanmak gerekiyor.

Tüy dökme sorunu yaşayan hayvanların, gerekli kontroller yapılarak bu sorundan kurtulmaları, yaşam alanlarının çok daha hijyenik olması mümkün kılmaktadır. Bu sayede yaşam alanlarında bulunan hane halkının da sağlık sorunu yaşamamasının önüne geçilmektedir. Bundan dolayı söz konusu tüy dökme sorunuyla karşılaştığımızda profesyonel bir destek almak şart olmaktadır.